MENÜLER İÇİN BURAYA DOKUNUN...

Web sitemiz açıldı...

Tarih: 12 Ekim 2018 - Yazan: Admin

Web sitemiz yeni arayüzüyle yayın hayatına devam etmektedir. Sitemizde gördüğünüz hatalı bölümleri iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak geribildirimde bulunabilirsiniz. Üst ve alt olmak üzere iki ayrı navigasyonla kullanıcı dostu sistemimiz mobil cihazlar için uygun olup en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir. Keyifli gezintiler dileriz.

Kağıt Helva nedir?

Tarih: 12 Ekim 2018 - Yazan: Admin

Kağıt Helva; iki, üç veya daha fazla katlı olarak özel kalıplarda pişirilip karamelize edilmiş süt, karamel, çikolata, çilek, kiraz ve benzeri gıdaların arasına konularak hazırlanan, özellikle Türk Yemek Kültürü'nde gofret türünden geleneksel bir sokak lezzetidir.

Ülkemizde en çok arasına dondurma konularak tüketilmekte olan Kağıt Helvadan günümüzde çikolata, vanilya gibi soslarla çeşitli pastalar yapıldığı da bilinmektedir. Ayrıca kaymakla da tüketilmektedir.

18. yüzyılda döneminin en popüler tatlısı olarak Avrupa'da birçok kentte gofret şeklinde üretilmeye ve sokaklarda satılmaya başlanmıştır. Günümüzdeki gofret anlayışı Kağıt helvanın bulunmasıyla başlamıştır.